NCHSAA 3rd round basketball schedule

NCHSAA 3rd round basketball schedule
NCHSAA makes changes to fall sports calendar

WILMINGTON, N.C. (WECT) -

1A MEN’S BASKETBALL CHAMPIONSHIP THIRD ROUND PAIRINGS

East

#1 North Edgecombe (25-2) vs. #8 Princeton (21-4)

#4 West Columbus (22-4) vs. #5 Granville Central (21-7)

#3 East Carteret (22-3) vs. #6 Henderson Collegiate (23-10)

#2 John A. Holmes (27-1) vs. #10 Washington County (23-2)

West

#1 Lincoln Charter (26-2) vs. #24 Community School of Davidson (15-12)

#4 Chatham Charter (30-1) vs. #5 Hayesville (25-3)

#3 Mountain Island Charter (22-5) vs. #6 Starmount (21-7)

#2 Winston-Salem Prep (19-8) vs. #7 North Rowan (22-7)

1A WOMEN’S BASKETBALL CHAMPIONSHIP THIRD ROUND PAIRINGS

East

#1 Pamlico County (26-1) vs. #9 Bishop McGuinness (22-4)

#4 John A. Holmes (22-6) vs. #5 Chatham Charter (27-3)

#3 Weldon (24-1) vs. #22 Chatham Central (16-12)

#2 Vance Charter (27-1) vs. #7 Granville Central (15-13)

West

#1 Murphy (27-0) vs. #9 Cherokee (18-9)

#4 East Surry (19-5) vs. #5 Gray Stone Day (25-1)

#3 Mitchell (21-5) vs. #6 Community School of Davidson (25-4)

#2 Alleghany (26-3) vs. #7 Highlands (17-11)

2A MEN’S BASKETBALL CHAMPIONSHIP THIRD ROUND PAIRINGS

East

#1 South Granville (28-0) vs. #8 Goldsboro (21-4)

#4 Reidsville (25-2) vs. #12 Hertford County (23-5)

#3 Farmville Central (26-2) vs. #22 Ledford (17-11)

#2 Kinston (25-3) vs. #7 St. Pauls (23-5)

West

#1 Forest Hills (27-0) vs. #8 Lake Norman Charter (22-6)

#5 Mountain Heritage (25-1) vs. #13 Lexington (22-5)

#3 Shelby (23-3) vs. #6 North Davidson (25-4)

#2 West Stokes (24-4) vs. #7 Hendersonville (23-5)

2A WOMEN’S BASKETBALL CHAMPIONSHIP THIRD ROUND PAIRINGS

East

#1 Farmville Central (22-3) vs. #9 East Duplin (20-4)

#5 St. Pauls (27-0) vs. #13 North Lenoir (22-5)

#3 Kinston (25-3) vs. #6 Croatan (25-2)

#2 Randleman (23-2) vs. #10 T.W. Andrews (23-3)

West

#1 Salisbury (27-1) vs. #8 Ashe County (20-6)/#9 Forest Hills (18-7)

#4 Forbush (27-2) vs. #5 Mountain Heritage (21-6)

#3 Newton-Conover (26-2) vs. #6 Shelby (23-1)

#2 East Burke (26-3) vs. #7 Franklin (21-6)

3A MEN’S BASKETBALL CHAMPIONSHIP THIRD ROUND PAIRINGS

East

#1 Westover (27-0) vs. #24 Rocky Mount (14-11)

#4 Clayton (25-2) vs. #5 Eastern Guilford (22-6)

#3 Northwood (25-2) vs. #11 Cape Fear (19-5)

#10 Southern Durham (21-5) vs. #15 Eastern Wayne (16-11)

West

#1 Mount Tabor (25-3) vs. #9 Ben L. Smith (20-7)

#4 Charlotte Catholic (24-3) vs. #5 Hunter Huss (24-4)

#3 Freedom (26-1) vs. #11 Hickory (22-5)

#2 Cox Mill (25-3) vs. #10 Weddington (21-7)

3A WOMEN’S BASKETBALL CHAMPIONSHIP THIRD ROUND PAIRINGS

East

#1 D.H. Conley (27-0) vs. #9 Southern Durham (21-6)

#4 Eastern Alamance (24-4) vs. #5 Jacksonville (22-3)

#3 E.E. Smith (28-1) vs. #6 Northwood (22-5)

#2 Rocky Mount (23-4) vs. #10 Hunt (19-7)

West

#1 Freedom (27-0) vs. #9 Charlotte Catholic (22-5)

#4 Carson (25-3) vs. #5 Enka (23-4)

#3 Cuthbertson (26-2)/#19 Watauga (18-8) vs. #11 Hickory (21-6)

#2 Southeast Guilford (27-1) vs. #7 Central Cabarrus (23-5)

4A MEN’S BASKETBALL CHAMPIONSHIP THIRD ROUND PAIRINGS

East

#1 Garner (22-5) vs. #9 Lumberton (23-5)

#4 Hoggard (22-6) vs. #5 Hillside (20-5)

#3 Pinecrest (25-3) vs. #6 Heritage (15-9)

#2 Leesville Road (20-7) vs. #7 Millbrook (23-3)

West

#1 North Mecklenburg (27-1) vs. #9 Grimsley (18-7)

#4 Independence (21-7) vs. #12 Hough (19-9)

#3 Northwest Guilford (23-4) vs. #6 Ardrey Kell (22-6)

#2 Olympic (20-6) vs. #7 Zebulon B. Vance (22-6)

4A WOMEN’S BASKETBALL CHAMPIONSHIP THIRD ROUND PAIRINGS

East

#1 Southeast Raleigh (24-1) vs. #9 Jordan (23-4)

#4 Hillside (21-6) vs. #5 Ashley (24-4)

#3 Holly Springs (19-7) vs. #11 Apex Friendship (23-2)

#2 Wakefield (22-3) vs. #10 Millbrook (22-6)

West

#1 Mallard Creek (25-2) vs. #8 Ragsdale (22-4)

#4 Northwest Guilford (24-3) vs. #12 North Mecklenburg (20-7)

#3 Providence (24-2) vs. #11 East Forsyth (18-10)

#2 Glenn (24-1) vs. #7 Zebulon B. Vance (23-5)

Copyright 2020 WECT. All rights reserved.