NCHSAA softball playoff pairings

NCHSAA softball playoff pairings
(Source: NCHSAA)

The first round games are scheduled for Wednesday, May 9th, at the home of the higher seeded team.
 
1A SOFTBALL STATE CHAMPIONSHIP FIRST ROUND PAIRINGS
EAST
#1 East Carteret (21-1), BYE
#16 Pender (12-11) vs. #17 Weldon (6-2)
#8 KIPP Pride (8-4), BYE
#9 Northside-Pinetown (15-5) vs. #24 Cape Hatteras (5-8)
#5 Bear Grass Charter (19-2), BYE
#12 Vance Charter (10-6) vs. #21 Pamlico County (8-11)
#4 Camden County (18-2-1), BYE
#13 Rocky Mount Prep (9-2) vs. #20 Manteo (10-10)
#3 Riverside-Martin (16-1), BYE
#14 Mattamuskeet (8-7) vs. #19 Oxford Prep (9-6)
#6 Rosewood (13-7), BYE
#11 Perquimans (17-6) vs. #22 Tarboro (10-12)
#7 East Columbus (14-9), BYE
#10 Princeton (14-5) vs. #23 John A. Holmes (6-18)
#2 Louisburg (16-4), BYE
#15 North Duplin (17-3) vs. #18 Hobbton (12-7)
WEST
#1 North Stokes (20-3), BYE
#16 Murphy (14-6) vs. #17 East Wilkes (15-8)
#8 Polk County (14-6), BYE
#9 Pine Lake Prep (13-6) vs. #24 South Stokes (1-19)
#5 Robbinsville (21-1), BYE
#12 Hiwassee Dam (13-4) vs. #21 Falls Lake (9-8)
#4 South Stanly (20-5), BYE
#13 Bessemer City (17-5) vs. #20 Swain County (11-8)
#3 Alleghany (16-4), BYE
#14 Union Academy (13-5) vs. #19 Starmount (10-9)
#6 Roxboro Community (14-4), BYE
#11 Uwharrie Charter (17-4) vs. #22 Mountain Island Charter (15-7)
#7 Lincoln Charter (16-6), BYE
#10 East Surry (15-6) vs. #23 Highland Tech (11-9)
#2 Chatham Central (17-2), BYE
#15 North Stanly (15-7) vs. #18 West Montgomery (15-6)

2A SOFTBALL STATE CHAMPIONSHIP FIRST ROUND PAIRINGS
EAST
#1 South Granville (19-0) vs. #32 West Bladen (11-12)
#16 J.F. Webb (16-4) vs. #17 Dixon (15-9)
#8 Midway (16-5) vs. #25 Ayden-Grifton (13-7)
#9 Richlands (16-8) vs. #24 Randleman (11-7)
#5 Whiteville (20-3) vs. #28 Northeastern (9-11)
#12 South Columbus (16-4) vs. #21 Greene Central (15-6)
#13 Eastern Randolph (12-8) vs. #20 Bunn (12-5)
#4 Washington (18-1) vs. #29 Reidsville (10-8)
#3 Providence Grove (20-0) vs. #30 Goldsboro (9-10)
#14 Farmville Central (14-8) vs. #19 Beddingfield (16-3)
#6 Bartlett Yancey (20-1) vs. #27 SouthWest Edgecombe (9-10)
#11 East Duplin (15-5) vs. #22 Jordan-Matthews (15-7)
#7 Currituck County (14-5) vs. #26 Wallace-Rose Hill (16-7)
#10 South Lenoir (18-3) vs. #23 Anson (9-11)
#15 Bertie (10-9) vs. #18 Carrboro (17-5)
#2 North Johnston (23-1) vs. #31 Hertford County (11-11)
WEST
#1 West Stanly (22-1) vs. #32 East Gaston (8-13)
#16 East Rutherford (15-7) vs. #17 South Rowan (16-9)
#8 North Davidson (23-3) vs. #25 Surry Central (11-11)
#9 R-S Central (18-4) vs. #24 Chase (16-7)
#5 West Wilkes (19-5) vs. #28 Pisgah (8-10)
#12 North Lincoln (16-4) vs. #21 Forest Hills (13-8)
#13 Bunker Hill (12-6) vs. #20 Hibriten (15-8)
#4 Maiden (19-3) vs. #29 Smoky Mountain (7-11)
#3 Foard (17-3) vs. #30 Central Davidson (11-11)
#14 West Stokes (18-7) vs. #19 East Lincoln (14-6)
#6 Madison (19-0) vs. #27 Bandys (10-10)
#11 Brevard (18-3) vs. #22 West Lincoln (14-9)
#7 Forbush (20-5) vs. #26 North Surry (13-12)
#10 Mount Pleasant (19-6) vs. #23 Owen (13-6)
#15 Ledford (18-5) vs. #18 Draughn (13-6)
#2 Franklin (18-0) vs. #31 Mountain Heritage (5-12)

3A SOFTBALL STATE CHAMPIONSHIP FIRST ROUND PAIRINGS
EAST
#1 West Brunswick (21-1) vs. #32 Western Harnett (6-14)
#16 Fike (15-7) vs. #17 Jacksonville (14-7)
#8 Cedar Ridge (15-1) vs. #25 Southern Wayne (9-11)
#9 West Carteret (15-7) vs. #24 Southeast Guilford (11-10)
#5 Cleveland (14-3) vs. #28 Union Pines (8-14)
#12 Triton (17-6) vs. #21 South Johnston (12-8)
#13 Eastern Alamance (14-8) vs. #20 Morehead (14-7)
#4 Southern Alamance (20-4) vs. #29 Northern Nash (8-10)
#3 Cape Fear (24-0) vs. #30 Northern Durham (10-9)
#14 West Johnston (14-7) vs. #19 D.H. Conley (14-8)
#6 C.B. Aycock (16-6) vs. #27 Havelock (10-12)
#11 Topsail (17-6) vs. #22 Orange (11-7)
#7 Southern Nash (21-4) vs. #26 Hunt (12-12)
#10 Harnett Central (15-8) vs. #23 East Wake (9-8)
#15 Gray's Creek (19-4) vs. #18 East Chapel Hill (14-7)
#2 Western Alamance (20-3) vs. #31 Swansboro (8-11)
WEST
#1 Parkwood (20-0) vs. #32 Mount Tabor (9-12)
#16 Piedmont (14-7) vs. #17 Rockingham County (19-6)
#8 Marvin Ridge (18-4) vs. #25 A.L. Brown (8-13)
#9 West Rowan (17-6) vs. #24 A.C. Reynolds (11-7)
#5 North Buncombe (18-2) vs. #28 J.M. Robinson (6-15)
#12 T.C. Roberson (13-5) vs. #21 Sun Valley (13-13)
#13 Kings Mountain (16-7) vs. #20 West Caldwell (16-8)
#4 Carson (16-6) vs. #29 Cramer (16-8)
#3 Alexander Central (20-5) vs. #30 North Gaston (9-8)
#14 Parkland (17-6) vs. #19 South Iredell (13-10)
#6 Crest (21-3) vs. #27 Asheboro (9-9)
#11 Southwestern Randolph (14-8) vs. #22 Northern Guilford (11-8)
#7 Southwest Guilford (20-3) vs. #26 Enka (9-9)
#10 Cox Mill (14-8) vs. #23 East Rowan (12-12)
#15 Tuscola (14-6) vs. #18 Charlotte Catholic (14-8)
#2 Central Cabarrus (20-4) vs. #31 Western Guilford (8-10)

4A SOFTBALL STATE CHAMPIONSHIP FIRST ROUND PAIRINGS
EAST
#1 Fuquay-Varina (17-1), BYE
#16 Hoke County (15-8) vs. #17 Holly Springs (8-12)
#8 Jack Britt (18-5), BYE
#9 Middle Creek (14-4) vs. #24 Athens Drive (4-18)
#5 Leesville Road (12-3), BYE
#12 Panther Creek (12-7) vs. #21 Green Hope (10-9)
#4 Hoggard (13-10), BYE
#13 Laney (15-6) vs. #20 Pine Forest (11-10)
#3 Heritage (16-1), BYE
#14 Garner (16-3) vs. #19 Corinth Holders (11-12)
#6 Overhills (17-5), BYE
#11 Enloe (15-7) vs. #22 Cardinal Gibbons (6-8)
#7 Cary (14-7), BYE
#10 Wake Forest (10-11) vs. #23 Millbrook (8-11)
#2 South Central (20-1), BYE
#15 Lumberton (15-9) vs. #18 Rolesville (11-8)
WEST
#1 Richmond (21-3), BYE
#16 Hough (13-6) vs. #17 Independence (13-8)
#8 Lake Norman (18-5), BYE
#9 Butler (17-5) vs. #24 Page (6-12)
#5 Providence (21-3), BYE
#12 High Point Central (7-9) vs. #21 North Mecklenburg (14-8)
#4 Porter Ridge (19-2), BYE
#13 Hickory Ridge (15-5) vs. #20 Glenn (13-12)
#3 Mooresville (20-4), BYE
#14 Purnell Swett (15-7) vs. #19 Ardrey Kell (16-7)
#6 Northwest Guilford (17-4), BYE
#11 Olympic (14-6) vs. #22 South Mecklenburg (9-11)
#7 Davie (15-9), BYE
#10 West Forsyth (18-6) vs. #23 Ragsdale (10-9)
#2 South Caldwell (23-2), BYE
#15 McDowell (15-8) vs. #18 East Forsyth (13-8)