NCHSAA men's soccer playoff brackets - WECT TV6-WECT.com:News, weather & sports Wilmington, NC

NCHSAA men's soccer playoff brackets

NCHSAA men's soccer playoff brackets (Source: NCHSAA) NCHSAA men's soccer playoff brackets (Source: NCHSAA)

High School Soccer Playoff Schedule
Round 1 | Nov. 5, 2016
Round 2 | Nov. 8, 2016
Round 3 | Nov. 10, 2016
Round 4 | Nov. 12, 2016
Regionals | Nov. 15, 2016
State Championships | Nov. 19, 2016
 
2016 FIRST ROUND PAIRINGS
 
1A MEN’S SOCCER FIRST ROUND
Wallace-Rose Hill (20-4-0, E1) vs. East Columbus (3-14-0, ME16)
Research Triangle (13-9-1, ME8) vs. Gates County (10-10-0, E9)
Spring Creek (14-3-1, E5) vs. Rosewood (8-10-0, ME12)
Louisburg (9-5-0, ME4) vs. Creswell (2-10-1, E13)
Manteo (16-5-0, E3) vs. Kestrel Heights (9-14-0, ME14)
Granville Central (14-3-1, ME6) vs. Cape Hatteras (4-8-0, E11)
Bear Grass Charter (12-4-0, E7) vs. Pender (11-9-0, ME10)
Whiteville (13-4-3, ME2) vs. Northside-Pinetown (1-7-0, E15)
Raleigh Charter (19-0-0, ME1) vs. Tarboro (0-6-1, E16)
Camden County (13-8-3, E8) vs. James Kenan (10-8-0, ME9)
Franklin Academy (16-2-0, ME5) vs. Heide Trask (6-14-1, E12)
Riverside-Martin (8-8-1, E4) vs. East Wake Academy (9-13-1, ME13)
Hobbton (12-6-1, ME3) vs. KIPP Pride (2-9-0, E14)
Southside (14-4-1, E6) vs. Voyager Academy (10-11-2, ME11)
Lakewood (12-5-0, ME7) vs. Perquimans (7-13-0, E10)
East Carteret (12-3-0, E2) vs. North Duplin (5-10-1, ME15)
Blue Ridge (15-1-1, W1) vs. River Mill Academy (3-18-0, MW16)
Mount Airy (15-6-1, MW8) vs. Hayesville (7-9-0, W9)
Murphy (10-6-0, W5) vs. Chatham Charter (7-11-0, MW12)
Bishop McGuinness (12-6-1, MW4) vs. Highland Tech (5-14-0, W13)
Avery County (6-14-0, W3) vs. Atkins (6-15-0, MW14)
Queens Grant (15-4-2, MW6) vs. Elkin (7-16-0, W11)
Lincoln Charter (11-10-3, W7) vs. Pine Lake Preparatory (10-9-1, MW10)
North Moore (11-2-0, MW2) vs. Cherryville (2-17-1, W15)
Starmount (19-2-0, MW1) vs. Alleghany (1-15-0, W16)
Mountain Island Charter (9-9-0, W8) vs. Gray Stone Day (12-7-2, MW9)
Woods Charter (15-4-0, MW5) vs. Swain County (4-11-0, W12)
Thomas Jefferson Classical (14-3-1, W4) vs. West Montgomery (4-7-0, MW13)
Union Academy (15-3-2, MW3) vs. Cherokee (2-10-0, W14)
Highlands (13-10-0, W6) vs. Walkertown (9-9-1, MW11)
East Montgomery (14-5-0, MW7) vs. East Wilkes (8-13-0, W10)
Community School of Davidson (15-4-0, W2) vs. Albemarle (5-15-0, MW15)
 
2A MEN’S SOCCER FIRST ROUND
First Flight (15-0-2, E1) vs. West Bladen (8-12-1, ME16)
East Bladen (14-5-1, ME8) vs. North Brunswick (11-7-3, E9)

Dixon (14-3-2, E5) vs. Midway (11-10-0, ME12)
North Johnston (16-5-2, ME4) vs. Northside-Jacksonville (9-11-1, E13)
Goldsboro (10-7-2, E3) vs. Graham (8-10-0, ME14)
Jordan-Matthews (19-1-0, ME6) vs. Greene Central (9-9-0, E11)
Roanoke Rapids (15-6-0, E7) vs. Franklinton (13-9-0, ME10)
Clinton (19-2-1, ME2) vs. Farmville Central (7-9-1, E15)
Bunn (17-1-2, ME1) vs. North Lenoir (7-10-0, E16) 
North Pitt (14-6-0, E8) vs. South Columbus (9-4-2, ME9)
Red Springs (10-4-0, ME5) vs. Northeastern (8-9-1, E12)
Washington (18-2-0, E4) vs. Durham School of the Arts (10-11-2, ME13)
Carrboro (14-3-3, ME3) vs. John A. Holmes (9-11-1, E14)
Currituck County (11-4-0, E6) vs. Southern Vance (12-10-0, ME11)
NC School of Science & Math (13-4-2, ME7) vs. Croatan (10-10-0, E10)
East Duplin (14-2-3, E2) vs. St. Pauls (8-10-0, ME15)
Newton-Conover (21-0-0, W1) vs. East Lincoln (8-11-2, MW16)
North Surry (15-5-2, MW8) vs. West Caldwell (13-8-1, W9)
Ashe County (16-7-0, W5) vs. Providence Grove (9-5-3, MW12)
Monroe (14-5-1, MW4) vs. Smoky Mountain (9-12-2, W13)
Hendersonville (16-2-0, W3) vs. West Stokes (9-10-1, MW14)
Surry Central (17-4-1, MW6) vs. Lincolnton (9-7-3, W11)
Wilkes Central (13-7-1, W7) vs. Lexington (13-7-3, MW10)
Lake Norman Charter (17-1-0, MW2) vs. Maiden (8-13-2, W15)
Forbush (23-0-1, MW1) vs. Draughn (8-13-0, W16)
Charles D. Owen (11-6-3, W8) vs. Thomasville (11-5-1, MW9)
Salisbury (13-4-4, MW5) vs. Polk County (11-10-1, W12)
Franklin (13-9-0, W4) vs. West Stanly (10-9-3, MW13)
Trinity (18-3-1, MW3) vs. R-S Central (9-12-0, W14)
Shelby (16-2-2, W6) vs. Central Academy (13-8-3, MW11)
Forest Hills (17-5-0, MW7) vs. Bunker Hill (10-7-4, W10)
Chase (17-1-0, W2) vs. Eastern Randolph (8-10-0, MW15)
 
3A MEN’S SOCCER FIRST ROUND
Hunt (19-1-1, E1) vs. Ledford (11-10-1, ME16)
Southern Lee (11-6-0, ME8) vs. Fike (14-7-0, E9)
Topsail (7-10-0, E5) vs. Eastern Alamance (10-8-1, ME12)
North Forsyth (16-3-0, ME4) vs. Southern Durham (9-8-3, E13)
Cleveland (13-5-3, E3) vs. Northwood (8-7-2, ME14)
McMichael (13-4-0, ME6) vs. Jacksonville (11-8-2, E11)
White Oak (14-4-3, E7) vs. Walter M. Williams (11-6-3, ME10)
Chapel Hill (19-2-0, ME2) vs. Smithfield-Selma (8-10-1, E15)
Northern Guilford (17-1-1, ME1) vs. Richlands (9-14-1, E16)
Gray’s Creek (12-6-0, E8) vs. Central Davidson (14-7-0, ME9)
Terry Sanford (15-3-1, ME5) vs. Southern Nash (9-7-4, E12)
C.B. Aycock (11-8-0, E4) vs. Asheboro (10-8-3, ME13)
Lee County (21-3-0, ME3) vs. J.F. Webb (9-11-2, E14)
Corinth Holders (15-5-2, E6) vs. Cedar Ridge (10-5-4, ME11)
Western Alamance (13-5-1, ME7) vs. West Carteret (10-6-1, E10)
Swansboro (19-3-1, E2) vs. Union Pines (10-9-0, ME15)
Patton (20-1-1, W1) vs. East Gaston (8-10-1, MW16)
Weddington (12-7-0, MW8) vs. Asheville (12-7-1, W9)
Hibriten (19-5-0, W5) vs. Forestview (10-8-0, MW12)
South Point (17-4-1, MW4) vs. St. Stephens (9-10-3, W13)
Kings Mountain (18-4-1, W3) vs. Central Cabarrus (9-8-5, MW14)
Concord (16-6-0, MW6) vs. Erwin (11-11-1, W11)
Crest (12-5-0, W7) vs. Hickory Ridge (12-9-1, MW10)
Marvin Ridge (18-3-0, MW2) vs. Foard (10-11-0, W15)
Cox Mill (21-1-1, MW1) vs. North Henderson (10-14-0, W16)
Enka (13-6-2, W8) vs. Jay M. Robinson (10-7-1, MW9)
Northwest Cabarrus (17-1-3, MW5) vs. Tuscola (9-9-3, W12)
West Henderson (17-5-1, W4) vs. North Gaston (12-11-0, MW13)
Statesville (18-4-0, MW3) vs. North Buncombe (10-11-1, W14)
Hickory (16-6-1, W6) vs. Cuthbertson (10-8-0, MW11)
South Iredell (12-5-4, MW7) vs. East Henderson (12-9-0, W10)
A.C. Reynolds (19-3-2, W2) vs. West Iredell (8-9-5, MW15)
 
4A MEN’S SOCCER FIRST ROUND
New Bern (14-2-1, E1) vs. Hoke County (8-11-3, ME16)
East Chapel Hill (12-5-3, ME8) vs. West Johnston (14-6-0, E9)
D.H. Conley (13-3-2, E5) vs. Seventy-First (10-7-1, ME12)
Jordan (13-6-1, ME4) vs. E.A. Laney (11-8-2, E13)
East Wake (14-6-2, E3) vs. Jack Britt (9-9-3, ME14)
Cardinal Gibbons (15-2-3, ME6) vs. Broughton (14-6-2, E11)
Ashley (11-4-2, E7) vs. Riverside-Durham (13-8-0, ME10)
Leesville Road (16-6-1, ME2) vs. Enloe (9-9-2, E15)
Green Hope (22-1-0, ME1) vs. J.H. Rose (7-8-1, E16)
Hoggard (14-6-0, E8) vs. Middle Creek (13-7-1, ME9)
Cape Fear (17-3-2, ME5) vs. Knightdale (13-6-3, E12)
Millbrook (17-4-1, E4) vs. Lumberton (8-5-5, ME13)
Pine Forest (13-4-4, ME3) vs. Garner (11-10-0, E14)
Heritage (16-6-0, E6) vs. Cary (12-8-3, ME11)
Panther Creek (15-5-0, ME7) vs. Sanderson (13-5-3, E10)
New Hanover (16-3-1, E2) vs. Fuquay-Varina (8-8-3, ME15)
Porter Ridge (21-0-2, W1) vs. High Point Central (10-11-1, MW16)
Dudley (12-8-0, MW8) vs. Independence (15-6-2, W9)
Lake Norman (9-9-1, W5) vs. Southwest Guilford (13-10-0, MW12)
Mount Tabor (15-6-1, MW4) vs. Mallard Creek (13-7-1, W13)
Providence (17-1-3, W3) vs. Pinecrest (7-6-1, MW14)
R.J. Reynolds (16-6-1, MW6) vs. Mooresville (14-7-2, W11)
South Mecklenburg (20-2-1, W7) vs. East Forsyth (12-8-1, MW10)
Richmond (15-2-1, MW2) vs. A.L. Brown (9-9-3, W15)
Page (16-0-1, MW1) vs. Alexander Central (9-12-2, W16)
Charlotte Catholic (18-3-1, W8) vs. Ben L. Smith (12-9-0, MW9)
Parkland (12-4-0, MW5) vs. North Mecklenburg (14-7-1, W12)
Hough (15-3-2, W4) vs. Southern Alamance (12-8-0, MW13)
Northwest Guilford (17-5-2, MW3) vs. East Mecklenburg (12-7-2, W14)
Watauga (6-15-1, W6) vs. West Forsyth (11-7-4, MW11)
Glenn (15-7-2, MW7) vs. Ardrey Kell (14-7-2, W10)
T.C. Roberson (18-3-3, W2) vs. North Davidson (10-10-2, MW15)

Powered by Frankly