2009 Municipal Election results by county - WECT TV6-WECT.com:News, weather & sports Wilmington, NC

2009 Municipal Election results by county

2009 Municipal Election - Unofficial Results

**BLADEN COUNTY

Bladenboro - Commissioner Ward 1 (Vote for 1)
Billy Ray Benson        48.31%  171

Rufus Duckworth          25.99%     92
Craig. R. Lennon           25.71%     91      

East Arcadia - Commissioner (Vote for 2)
Willie Dixon                  38.92%    65
Lillian L. Graham (I)         34.73%    58
Warren D. Graham (I)     25.75%    43
Write-in                              .60%      1

**BRUNSWICK COUNTY

Bald Head Island - Mayor
Larry Lammert  (I)     49.32%    109
Andy Sayre              50.69%     112

Belville -Mayor
Jack Batson
              52.22%    165
Chuck Thurlow  (I)     47.15%    149

Belville - Commissioner (Vote for 2)
Mike Allen
                 37.01%    200
Buddie Ennis  (I)        29.81%    161          
Donna Schardien      32.41%    175

Boiling Spring Lakes- Mayor
Marty Kesmodel  (I)     44.80%    495
Richard White            54.93%   607 

Boiling Spring Lakes - Commissioner (Vote for 2)
Charlie Carroll            30.07%    621        
Craig M. Caster (I)     35.25%    728
 
David Giera                  14.96%     309
Teddy Holloman           19.18%     396 
Write in                            .53%       11

Calabash - Commissioner (Vote for 3)
Simon Allen                          5.10%    35           
Emily M. Distasio (I)             16.91%   116     
William (Bill) Dixon (I)     22.21%   153         
Cecelia Herman (I)              16.33%    112    
Joseph (Jody) Nance, Jr.  19.97%    137
Write-in                              19.39%    133

Carolina Shores - Commissioner (Vote for 2)
G. G. (Gere) Dale (I)              11.28%        267           
Joyce Dunn                          45.48%     1,076
Walter B. Goodenough        42.68%     1,007

Write-in                                    .68%            16         

Caswell Beach - Commissioner (Vote for 2)
Toby J. Bronstein                  16.58%      31
Marti Hardy                          39.04%   73
George F. Kassler (I)          42.25%   79
Write-in                                   2.14%      4

Holden Beach - Commissioner (Vote for 5)
Don Glander (I)        17.74%    210
Ken Kyser (I)            16.98%    201
Ray S. Lehr (I)          17.57%    208
Sandy Miller (I)         16.39%    194
    
Peggy Schiavone         15.29%    181   
Sheila Young              15.46%    183
Write-in                           .59%        7

Leland - Mayor
Bob Boynton                         3.71%            60 
Frank M. Bullara                  31.07%          494
Walter B. Futch, Jr. (I)     65.03%     1,034
Write-in                                   .13%           2 

Leland - Council (Vote for 2)
Patricia Batleman             28.40%      826
 
Martha L. Currie                 19.26%      560
Wendell Graham                   5.78%     168
Mike Leggett                       17.85%     519
Roy Lettieri                        19.26%     560 
Skip Wittkofsky                     9.28%     270
Write-in                                   .17%        5

Navassa - Mayor
Dorsey Jones, Jr.                   27.06%     92
Eulis Willis (I)                   72.94%    248 

Navassa - Commissioner District 1 (Vote for 2)
Antonio (Tony) Burgess      27.33%    176  
Jerry Lee Merrick (I)          28.57%    184
              
Tiffany L. Montgomery           20.65%      133
Melvin Walker                        23.29%      150 

Northwest - Mayor
Kim Brown                            40.47%          87
Wayne Bryant                          .93%            2
James A. Knox (I)              58.14%       125 

Oak Island - Mayor
Johnie Vereen (I)                 42.68%      971
Betty Wallace                     56.84%   1,293

Oak Island - Council (Vote for 2)
Richard D. Fortner               13.76%    608
Bill Johnson                         15.30%    676
Tom Johnson                        5.52%     244
Jim Medlin                         17.45%   771
Dara F. Royal (I)               18.24%   806
              
Reece Simmons                  12.36%     546 
Bettie Thorne                     17.24%     762
Write-in                                  .14%        6

Sandy Creek - Council (Vote for 2)
Ray D. Barnhardt              34.69%      17
                        
Glenn Marshall                   18.37%       9                     
Patrick J. McDonagh (I)   42.86%     21
Write-in                              4.08%        2              

Shallotte- Mayor 
Donald C. (Buddy) Kelly    67.01%    390
               
John Kinlaw                          32.99%   192      

Shallotte - Alderman (Vote for 2)
James E. (Jimmy) Bellamy      40.74%    429 
Larry Harrelson (I)                  33.62%    354
  
Michael Pease                            25.07%     264
Write-in                                          .57%        6

Southport - Mayor
Robert Howard                 65.15%    602
                
Sandy Spencer (I)              34.85%    322

Southport - Alderman Ward 1 (Vote for 2) 
Dan Allen                              13.67%     211
Todd Coring                          27.18%     421   
Ken Karn                              29.37%   455
Mary Ellen Watts Poole       29.44%   456
Write-in                                     .39%        6 

St. James -Council (Vote for 3)
Dennis Becker                     28.01%    1,048
Rebecca Dus                        24.24%       907

William Franko                       5.26%       197
Bob Morrow (I)                   25.36%      949 
Gary E. Tagtmeyer (I) 

Sunset Beach -Mayor
Rich Cerrato                         46.40%       767
Ronald Klein (I)                  53.24%    880
Write-in                                    .36%         6

Sunset Beach -Council (Vote for 3) 
Edward Apalinski                 15.96%         735
Lou DeVita  (I)                   17.11%       788
Karen Joseph                      26.12%    1,203
Carol Scott                          30.05%    1,384
Len Steiner  (I)                    10.68%         492
Write-in                                   .09%             4

Varnamtown- Alderman (Vote for 2)
Ada McDonald (I)               33.69%  94
Arthur Robbins                     15.41%    43       
George Ennis Swain (I)      33.69%  94
Oneal (Knot) Varnam            16.85%    47
Write-in                                     .36%     1

Brunswick Regional Water & Sewer Commission (Vote for 3)
Carl Antos  (I)                   25.56%    1,155

Bill Browning (I)                  23.50%       1,062
Jeff Gaskill                        25.27%    1,142
Bobby Johnston                 25.40%    1,148

Write-in                                  .27%           12

Dosher Hospital Board of Trustees (2 Seats)
Debbie Barnes                   30.82%     1,955

Gretchen Bodinsky              18.98%       1,204
Don Hughes                       28.03%     1,788
Bill Sizemore                       21.96%       1,393
Write-in                                  .22%            14

**COLUMBUS COUNTY

Boardman - Council (Vote for 5)
Tevis Britt                          17.62%   34
  
Carolyn B. Sealey                13.99%    27
James (Jimmy) Smith       16.06%   31
Minnie Turbeville               17.62%   34
Crystal Wilkerson              16.58%   32

Larry Williamson               17.10%     33
Write-in                                1.04%       2

Bolton - Alderman  (Vote for 2)
Daniel Lee Brown            42.19%     100     
Atlas Cooper                     17.72%         42
Gary Graham                     13.92%         33
Pearl Mills                        25.74%       61
Write-in                                 .42%           1

Brunswick - Commissioner (Vote for 3)
Sheila A. Collins                                43
Clay Hagood                                     12
Minnie Blackman Hill                       57
Nancy L. Hill                                    64
Phyllis J. Jones                                  51
Alonzo R. McArthur                         59
Shirley Jarman Moore                       46

Cerro Gordo - Council (Vote for 3)
Eloise J. Bulloch                        30.00%     33
    
Laura Williamson Burney            16.36%     18
Jeffrey Talmadge Greene         25.45%   28
Wilbur Powell                            28.18%    31
    

Chadbourn - Council (Vote for 2)
Philip Honeycutt                    36.19%     186
Billy Leonard                         29.57%     152

Edwin Roberts                          4.28%         22
Rashad J. Roberts                   29.38%       151
Write-in                                       .58%          3

Fair Bluff - Mayor
Spruell R. Britt                         49.34%     187
Chris Scott                             49.87%     189
Write-in                                      .79%         3

Fair Bluff - Commissioner (Vote for 3)
Lester Drew                            27.43%      271
Clarice Vereen Faison            27.23%      269
Billy Hammond                        24.49%      242
Rodney L. Singletary                20.45%        202
Write-in                                       .40%            4

Lake Waccamaw - Mayor
Harry Foley                           48.76%       235
Ivan D. Wilson                     50.83%    245
Write-in                                    .41%          2 

Lake Waccamaw Commissioner - West Ward
Frank Carroll                         40.38%      193
Bob Crutchfield                    59.00%    282
Write-in                                    .63%         3    

Lake Waccamaw - Tax Referendum #1 (3 cents per $100 of property for 3 years, to build Recreation/Senior Center)
For           25.79%        123
Against    74.21%      354

Lake Waccamaw - Tax Referendum #2  (no restrictions on amount or time, to operate/maintain Center)
For              16.84%      80
Against        83.16%     395

Sandyfield - Mayor
Perry Dixon                  47.34%     80    
Garry A. Keaton        52.07%     88    

Sandyfield - Council
Randolph Freeman          30.61%     90
Joe W. Smith                   27.21%      80
Write-in                         42.18%   124 

Tabor City - Council (Vote for 2)
Michael W. Chestnut             213
David E. Mincey                   296 
Doris A. Strickland                 105
Mitchell D. Ward                  313  

Whiteville - Council District 1 (Vote for 2)
Tim Blackmon                     34.99%      360
                 ­­­
Bill Memory                           21.19%       218        
Vickie Pait                           30.03%     309          
Joshua W. Ray                      10.01%       103       
Julius Ryan                              1.46%        15
Alexander Lesesne Shaw        1.75%        18
Write-in                                     .58%         6

**PENDER COUNTY

Burgaw - Mayor
Kenneth T. (Pete) Cowan (I)       53.89%   256

Elaine B. Tyson                                 46.11%   219 

Topsail Beach - Commissioner (Vote for 3)
Julian Bone                         18.51%   139
Ed Broadhurst                     17.44%   131
Grier Fleischhauer              17.71%   133
Bobby Humphrey (I)             17.04%     128
William Johnson                   15.05%      113
Ray Strader (I)                     14.25%     107

St. Helena - Council (Vote for 2)
Neil Benton                      38.37%    33
Jimmy Davis                    40.70%    35

Jim Milam                           19.77%     17
Write-in                               1.16%       1 

Surf City - Council (Vote for 2)
Michael H. Curley (I)         42.71%   252
Doug Medlin (I)                  42.88%    253
        
Martha (Marti) Quinn            13.39%      79
Write-in                                  1.02%        6

Watha - Commissioner (Vote for 3)
Joseph Craig                                  18.52%    20
Amos David Garriss Jr. (I)          29.63%   32
Needham C. Hall                           22.22%   24
James F. Pierce (I)                      29.63%    32

**NEW HANOVER COUNTY

Wilmington - Mayor
Bill Saffo (I)          60.73%    8,368
Paul Knight              38.67%      5,329

Wilmington - City Council  (Vote for 3)
Margaret Haynes (I)        11.36%    4,311
Michael DeHart                10.85%    4,120
Ben McCoy                        9.60%     3,668  
Kevin O'Grady               11.59%   4,399
Jim Quinn (I)                      9.19%    3,489
Charlie Rivenbark        13.75%    5,221
Earl Sheridan (I)          13.62%    5,170
                     
Justin LaNasa                    7.64%    2,902
Dana Page                       2.65%     1,005   
Susan Clarke                    6.03%     2,291 
Ricky Meeks                      3.50%     1,328

Carolina Beach - Town Council (Vote for 2)
Robert Lewis
                  27.81%   569   
Alicia Lachance                24.10%     493
Alan Gilbert (I)                 20.97%     429 
Lonnie Lashley               26.78%   548

Kure Beach - Mayor
Dean Lambeth                51.72%   376
     
Jim Vatrt                          47.73%     347

Kure Beach - Town Council (Vote for 2)
Craig Scott Galbraith        31.16%    402
Chuck Keener                  35.74%    461
Tim Fuller                        32.48%    417

Wrightsville Beach - Mayor
David Cignotti                 53.87%   438
Stephen Whalen (I)           45.76%   372

Wrightsville Beach - Board of Alderman (Vote for 2)
Walter DeVries                    17.04%       263
Susan Howell Collins         29.75%     459
Ed Miastkowski                   20.22%       312
Bill Sisson                          24.17%     373
James Smith                        8.68%        134

Powered by Frankly